Käyttäjätunnus

Salasana




Säännöt ja ilmoittautuminen
Tulokset

Säännöt
Sarjat ja osallistujat
Elmeri ja Haastamme
Kilpailun tulokset
Palkitut osanottajat

Seurantakierros 2010
Kilpailun tulokset 2007
Kipailun tulokset 2006
Säännöt
Sarjat ja osallistujat
Johtoryhmä
Elmeri+
Elmeri+ -koulutus
Tietokyselyt
Poissaolot
Ilmoittaudu kilpailuun
Usein kysyttyä



» TS-VALTUUTETTULISENSSI
Lisää työkaluja työsi tueksi!
» REKISTERÖIDY ja tilaa viikottainen uutiskirje!
» Työturvallisuuden ja -terveyden johtaminen
uusi, ainutlaatuinen käsikirja 79€

Voittajat ja kunniakirjan saaneet

Vuosi 2005

Sarja 1 Metallien jalostus

1. palkinto: Ovako Bar Oy Ab, Imatra
Kunniakirjat: Boliden Kokkola Oy, Kokkola ja Pyhäsalmi Mine Oy, Pyhäsalmi

Sarja 2 Metallituoteteollisuus

1. palkinto: SAH-KO Oy, Pudasjärven koneistamo, Pudasjärvi
Kunniakirjat: Miilux Oy, Raahe ja Merima Oy, Helsinki

Sarja 3 Koneteollisuus

1. palkinnot: STERIS Finn-Aqua, Tuusula ja KONE Industrial Oy, Hissitehdas, Hyvinkää
Kunniakirja: ABB Oy Marine and Turbocharching, Helsinki

Sarja 4 Elektroniikka- ja sähköteollisuus

1. palkinto: ABB Oy, Sähkönjakeluautomaatio, Vaasa
Kunniakirjat: SiP Technologies Oy, Espoo ja Raha-automaattiyhdistys, Espoo

Sarja 5 Kunnossapito

1. palkinto: ABB Oy, Service Etelä-Suomi, Helsinki
Kunniakirjat: Kymppi-Eristys Oy, Oulu ja FSP Finnish Steel Painting Oy, Järvenpään pintakäsittelylaitos, Järvenpää

Sarja 6 Oppilaitokset

1. palkinto: Pohjois-Satakunnan ammatti-instituutti, Satakunta

Huomattavasti omaa turvallisuustasoaan kilpailun aikana parantaneet

Biohit Oyj, Helsinki
Elcoteq SE CNE Plant, Lohja
Erikkilä Nostotekniikkaa Oy, Masala
Idman Oy, Mäntsälä
Niemisen Valimo Oy, Harjavalta
Sarjalaite Oy, Sälinkää
Technip Offshore Finland Oy, Pori
Vacon Oyj, Vaasa

Erityispalkinnot

Sääntöjen mukaan kilpailussa voidaan palkita jotakin työolojen osa-aluetta erityisen ansiokkaasti hoitaneet yritykset. Toimenpiteet voivat liittyä esimerkiksi työnopastukseen, ergonomiaan, meluntorjuntaan, järjestykseen ja siisteyteen tai tapaturmantorjuntaan. Vuonna 2005 erityispalkintoa haki 15 työpaikkaa. Johtoryhmä päätti myöntää seuraavat neljä erityispalkintoa. Kaikissa palkituissa toimenpiteissä korostui niiden liittyminen pitkäjänteiseen turvallisuusjohtamisen ja työturvallisuuden kehittämiseen.

Abloy Oy, Tampere
Turvallisuuden ja järjestyksen kehittäminen pitkäjänteisellä ja järjestelmällisellä turvallisuustyöllä.

John Crane Safematic Oy, Muurame
Turvallisuuden ja järjestyksen kehittäminen pitkäjänteisellä ja järjestelmällisellä turvallisuustyöllä.

PKC Group Oyj, Kempele
Kokoonpanotyöpisteen ergonomian ja tuottavuuden parantaminen.

Stala Oy ja Stalatube Oy, Lahti
Aloitetoiminnan ja jatkuvan parantamisen hyödyntäminen työturvallisuuden parantamisessa.

> Vuoden 2005 palkittujen kuvat (kuvat sivun lopussa)

Vuosi 2002

Sarja 1: Metallien jalostus
1. palkinto: Imatra Steel Oy, Imatra
Kunniakirjat: Outokumpu Harjavalta Metals Oy, Harjavalta ja Componenta Oy, Karkkila

Sarja 2: Raskas metalli
1. palkinto: Presteel Oy, Raahe
Kunniakirjat: Metso Paper Oy Telatehdas, Tampere ja Wärtsilä Finland Oy, Turku

Sarja 3: Kevyt metalli
1. palkinto kahdelle: R-Taso Oy, Raahe ja
Sulzer Pumps Finland Oy, Mänttä
Kunniakirja: Safematic Oy, Muurame

Sarja 4: Sähkötekniset ja hienomekaaniset tuotteet
1. palkinto: PKC Group Oyj, Raahe
Kunniakirjat: Elcoteq Network Oyj, Lohja ja Planmeca Oy Unit tuoteverstas, Helsinki

Sarja 5: Kunnossapito
1. palkinto: KCI Tehdaspalvelu, Pori
Kunniakirjat: FSP, Aker Finnyards, Rauma ja ABB Service Oy, Sisä-Suomi

Sarja 6: Oppilaitokset
1. palkinto: Raahen ammattioppilaitos


Vuosi 2003

Sarja 1: Metallien jalostus

1. palkinto: Imatra Steel Oy, Imatra
Kunniakirjat: Alteams Oy / Painevalut, Laihia ja Outokumpu Zink Oy, Kokkola

Sarja 2: Metallituoteteollisuus

1. palkinto: Soredex Instrumentarium Oyj / Konepajayksikkö, Monninkylä
Kunniakirjat: R-Taso Oy, Raahe ja Miilux Oy, Raahe

Sarja 3: Koneteollisuus

1. palkinto: T-Drill Oy, Laihia
Kunniakirjat: Erikkilä Nostotekniikkaa Oy, Masala ja Lillbacka Powerco Oy, Härmä

Sarja 4: Elektroniikka

1. palkinto: Micro Analog Systems Oy, Espoo
Kunniakirjat: Powerware Oy, Espoo ja Elcoteq Network Oyj, Vaasa

Sarja 5: Kunnossapito

1. palkinto: Kymppi-Eristys Oy, Oulu
Kunniakirjat: KCI Tehdaspalvelu Oy, Pori ja FSP Finnish Steel Painting Oy / Porin pintakäsittelylaitos, Pori

Sarja 6: Oppilaitokset

1. palkinto: Raahen aikuiskoulutuskeskus Oy, Raahe


Eniten omaa Elmeri+- ja/tai Tietoindeksiään parantaneet (kunniamaininta)

Fifteen Oy, Äänekoski
Vulganus Oy, Nastola
GE-Energy (Finland) Oy, Tampere
Tasowheel Oy, Tampere

Erityispalkinnot

ABB Service Oy:
Ansiokkaasta henkilöstön turvallisuuskoulutuksesta mm. Työturvallisuuskorttikoulutuksen hoidosta ja
Harjavallan yksikön tuloksekkaasta kolmivaiheisesta perehdyttämiskoulutuksesta.
Mesera Karhula Oy
Panostus ennakoivaan työsuojelutyöhön, kuten perehdyttämiseen, koulutuk-seen, ohjeistukseen ja
hyvään järjestykseen.
Normet Oy
Raskaan kokoonpanotyöpisteen ergonomian ja tuottavuuden parantaminen.
Outokumpu Harjavalta Metals Oy
Porin kuparielektrolyysiyksikkö on onnistunut vähentämään tapaturmien määrää olennaisesti,
ja yksikkö on toiminut tammikuusta 2002 alkaen ilman tapaturmia.


Vuosi 2004

Sarja 1: Metallien jalostus

1. palkinto: Imatra Steel Oy, Imatra
Kunniakirjat: Alteams Oy / Painevalut, Laihia ja Alteams Oy / Hiekka- ja kokillivalut, Laihia

Sarja 2: Metallituoteteollisuus

1. palkinto: Miilux Oy, Raahe
Kunniakirjat: Merima Oy, Helsinki ja ABB Oy Suurmuuntajat, Vaasa

Sarja 3: Koneteollisuus

1. palkinto: Kone Oyj, Hyvinkään hissitehdas
Kunniakirjat: Erikkilä Nostotekniikkaa Oy, Masala ja Steris Finn-Aqua Oy, Tuusula

Sarja 4: Elektroniikka

1. palkinto: Micro Analog Systems Oy, Espoo
Kunniakirjat: PKC Group Oyj, Raahe ja ABB Oy, Sähköasema-automaatio, Vaasa

Sarja 5: Kunnossapito

1. palkinto: Fortum Service Keski-Suomi Oy, Varkaus
Kunniakirjat: Kymppi-Eristys Oy, Oulu KCI ja FSP Finnish Steel Painting Oy / Loviisan pintakäsittelylaitos

Sarja 6: Oppilaitokset

1. palkinto: Porin tekniikkaopisto, Pori


Eniten Elmeri+- ja/tai Tietoindeksiä parantaneet (kunniamaininta)

Björkboda Lås Oy Ab, Björkboda
Tasowheel Oy, Tikkakoski
FSP Finnish Steel Painting Oy c/o Andritz Oy, Savonlinna

Erityispalkinnot

Boliden Kokkola Oy
Riskienarvioinnin erityisen systemaattisesta ja laajasta toteutuksesta.
Outokumpu Poricopper Oy, Putkitehdas
Vaaratilanteiden ilmoituskampanja.
Sulzer Pumps Finland Oy, Karhulan valimo
Valimon työturvallisuusopas

 

© 3T Ratkaisut 2007 Ilmoita virhe tai anna palautetta.